Opony rowerowe do roweru miejskiego
Rowery miejskie cieszą się obecnie coraz większą popularnością. W sprzedaży znajdziemy mnóstwo modeli, które świetnie nadają się do przemierzania miejskiej dżungli. Możemy zdecydować się zarówno na rower nowy, jak i na używany. W każdym z nich, po jakimś czasie będziemy musieli wymienić opony. Na co warto się wtedy zdecydować?
Węższe, a może raczej grubsze? W jakim rozmiarze? Czy warto brać kolorowe? Opon jest obecnie bardzo dużo w sprzedaży, więc laik może pogubić się we wszystkich oznaczeniach. Oczywiście, najlepiej poprosić wtedy o pomoc pracownika sklepu rowerowego, który będzie mógł od razu dobrać odpowiednie modele. Jeśli jednak chcemy zakupić opony rowerowe samodzielnie, warto dowiedzieć się, na co powinniśmy wtedy zwracać uwagę.
Rozmiary opon rowerowych
Dobieramy je w zależności od koła rowerowego. W sprzedaży znajdziemy między innymi opony na koła 24-calowe, 26-calowe czy 29-calowe. Najlepiej zobaczyć oznaczenie na boku obecnie stosowanej opony – wtedy będziemy mogli bez problemu dobrać jej rozmiar.
Szukajmy liczby dwucyfrowej oraz trzycyfrowej, które oddzielone są myślnikiem. Pierwsza oznacza szerokość opony w milimetrach, natomiast druga średnicę obręczy. Z tymi oznaczeniami będziemy mogli samodzielnie wyszukać odpowiedni rozmiar opony.
Szerokości opon w rowerze miejskim
To druga kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Zasadniczo rower wyposażony w opony węższe stawia mniejszy opór, dlatego możemy wtedy jechać na nich szybciej. To dobry wybór wtedy, gdy pokonujemy dłuższe odległości na równej nawierzchni, ponieważ opona wąska daje też mniejszą amortyzację. Wobec tego przy jeździe po nierównej nawierzchni będziemy odczuwali wibracje. Możemy je zmniejszyć wtedy, gdy wybierzemy oponę szeroką. Jest ona bardziej komfortowa i przy tym ma większą przyczepność.
Bieżnik opony roweru miejskiego
Także i on wpływa na komfort jazdy. Opony rowerowe ze słabo zarysowanym bieżnikiem pozwalają na szybszą jazdę, ale w deszczu są bardziej niebezpieczne, ponieważ są gorzej przyczepne. Opony z mocno zarysowanym bieżnikiem stawiają większe opory toczenia, ale za to są bezpieczniejsze w używaniu. Świetnie sprawdzą się też w jeździe na gorszych nawierzchniach oraz na śniegu.
Oczywiście, możemy też pójść ma kompromis i zakupić oponę z zarysowanym, ale nie bardzo głębokim bieżnikiem.
Dodatkowe parametry opon
W sprzedaży znajdziemy też opony wyposażone w odblaskowe pasy, wkładki antyprzebiciowe, które zabezpieczają przed uszkodzeniem opony i dętki, także opony kolorowe, które możemy dopasować do kolorystyki naszego roweru. Jest w czym przebierać!
[…] z przerzutką tylną, wolnobiegiem / kasetą oraz łańcuchem stworzyła w pełni funkcjonalny, doskonale przystosowany do współczesnych […]
[…] vintage, który jednocześnie sprawdzi się jako odważne okulary rowerowe; jednocześnie produkt Shimano bardzo trudno zarysować i złamać (ponownie uznany…
[…] i zmontował je z starszym typem piasty, pozostaje przy wolnobiegu aż do najbliższej wymiany kompletnych kół. Inna droga to…