Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą
Wybranie odpowiedniego zapięcia powinno być jedną z pierwszych czynności jaką zrobimy zaraz po zakupie jednośladu. Istnieje obiegowa opinia, że jakość zabezpieczenia, a bliżej, cena jaką musimy za nie zapłacić, powinna wynosić minimum 10% wartości roweru. Jest w tym nieco racji, niemniej w naszej opinii, aby zabezpieczyć rower przed kradzieżą, powinniśmy kupić najlepsze zabezpieczenie na jakie możemy sobie pozwolić. Przy czym, najlepsze wcale nie musi oznaczać najdroższe. Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą powinno być dostosowane do miejsca i czasu w jakim planujemy zostawiać nasz bicykl. Tylko w ten sposób będziemy mogli oszacować, które zabezpieczenie roweru przed kradzieżą będzie dla nas najlepsze.
Jak zabezpieczyć rower?
Aby odpowiedzieć na pytanie „jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą”, powinniśmy najpierw zapoznać się z rodzajami zapięć jakie są dostępne na rynku, a następnie analizując swoje potrzeby wybrać konkretne rozwiązanie. Najpopularniejszymi typami zabezpieczeń są linki, łańcuchy, u-locki oraz zapięcia składane. Każde z nich ma swoje wady i zalety, które w zależności od sposobu stosowania można wykorzystać do prawidłowego zabezpieczenia roweru. Stopień ochrony jaki zapewniają, jest ściśle związany z ich przeznaczeniem, jakością materiałów z jakich zostały wykonane jak również z ich rozmiarami i wagą. Ostateczny wybór natomiast, będzie zależał od miejsca w którym planujemy zostawiać jednoślad, jak również czasu na jaki mamy zamiar się oddalić.
W ciekawy sposób opisała te zależności firma Kryptonite, która jest liderem w produkcji zabezpieczeń antykradzieżowych do rowerów i motocykli. Według amerykańskiego producenta, poziom ochrony zapięć rowerowych możemy podzielić na cztery kategorie, które w 10 punktowej skali klasyfikują wszystkie oferowane przez nich modele. Kryptonite sklasyfikował poziom bezpieczeństwa według następującej skali : 1-3 (poziom najniższy), 4-6 (poziom umiarkowany), 7-8 (wysoka ochrona) oraz 9-10 (najwyższa ochrona).
Zabezpieczenie przed kradzieżą roweru nie jest prostą sprawą, dlatego aby zrobić to prawidłowo, warto stosować się do wytycznych firmy Kryptonite. Na pewno pozwoli to rozeznać się w temacie, jak również zawęzić obszar poszukiwań do konkretnego rodzaju zabezpieczenia.
Prawidłowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą
Prawidłowe zabezpieczenie przed kradzieżą roweru, a w zasadzie rodzaj zapięcia które ma nam je zapewnić, będzie zależało od wielu czynników. Po pierwsze kluczowym jest miejsce w jakim najczęściej będziemy pozostawiali rower bez opieki. Im większe skupiska ludzi i większe natężenie ruchu, tym większe jest prawdopodobieństwo, że nasz rower stanie się obiektem zainteresowania osób trzecich. Dlatego, poziom zabezpieczenia powinien być adekwatny do ryzyka jakie może wystąpić w tym miejscu. Jeśli natomiast mamy zamiar przyczepiać rower na przedmieściach albo na terenach wiejskich, wówczas możemy wybrać nieco słabsze zapięcie, ponieważ szansa na pojawienie się amatora cudzych rowerów w takiej lokalizacji jest znacznie mniejsza.
Drugim aspektem który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze zabezpieczenia, jest czas na jaki planujemy pozostawiać jednoślad bez opieki. Im dłużej będzie przypięty, tym solidniejsze powinno być zapięcie. Wynika to z tego, że decydując się na oddalenie się od roweru na kilka godzin, dajemy złodziejom czas na dokonanie próby złamania zabezpieczenia. Im wyższy stopień ochrony, tym lepiej poradzi sobie ono z wysiłkami ewentualnego przecięcia czy złamania.
Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą to również połączenie tych dwóch wypadowych tzn. im większe skupiska ludzi i dłuższy czas pozostawienia roweru bez opieki, tym skuteczniejsze musi być zapięcie. Analogicznie działa to w drugą stronę, im mniejsze natężenie ruchu, jak również czas oddalenia się od jednośladu jest krótszy, wówczas możemy sobie pozwolić na skorzystanie z zapięcia o najniższym stopniu ochrony.
Dlatego przed wyborem konkretnego rozwiązania, powinniśmy dokładnie zastanowić się gdzie i na jak długo planujemy zostawiać rower.
Zapięcie Kryptonite gwarancją sukcesu
Aby zabezpieczenie roweru przed kradzieżą było skuteczne, powinniśmy wybierać spośród solidnych i sprawdzonych produktów. Ostateczna decyzja odnośnie wyboru zapięcia nie może być dziełem przypadku. Z tego powodu właśnie podpowiadamy na jakie produkty firmy Kryptonite warto się zdecydować, planując zakup solidnego zabezpieczenia rowerowego.
Łańcuch Kryptonite Keeper 785 to zapięcie rowerowe o długości 85 cm. Wykonane z potrójnie utwardzanej stali z domieszką manganu czteroboczne ogniwa o grubości 7 mm, zapewnią poziom ochrony, który w skali Kryptonite został określony na 5/10 punktów. Łańcuch zakończony jest metalowym trzpieniem, który ryglowany jest zamkiem zabezpieczonym przed próbami podważania i rozwiercania. Całość ukryta jest w odpornej, nylonowej osłonie, która podczas użytkowania zapobiega przed zarysowaniami lakieru. Łańcuch Kryptonite Keeper 785 posiada certyfikat European Testing Agencies.
U-Lock Kryptonite Kryptolok Combo to zapięcie wykonane z 13 mm utwardzanej stali. Pałąk o wymiarach 10.2cm x 20.3 cm posiada zapięcie zatrzaskowe, które zamykane jest w jednoryglowym zamku krążkowym. Dzięki temu, ze czterocyfrowy zamek szyfrowy umieszczony jest centralnie, a poprzeczka zabezpieczająca jest utwardzona, zabezpieczony jest przed ewentualnymi próbami podważania. Kryptonite Kryptolok Combo posiada certyfikat European Testing Agencies, a jego poziom ochrony został określony w skali amerykańskiego porducenta na 6/10 punktów.
Kryptonite Keeper 685 Folding Lock to składane zapięcie, którego płytki zostały wykonane z utwardzonej stali o grubości 6 mm, a całość w celu zabezpieczenia lakieru roweru przed zarysowaniami została pokryta miękką otuliną. Zapięcie zamykane jest za pomocą zamka cylindrycznego, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Po rozłożeniu Kryptonite Keeper 685 ma wymiary 100 cm x 6 mm, a po złożeniu do kompaktowej formy, można je swobodnie przewozić w dołączonym do zestawu uchwycie. Stopień bezpieczeństwa wynosi 6/10 punktów w skali Kryptonite, całość posiada certyfkat European Testing Agencies.
Niezależnie od tego na które z zabezpieczeń Kryptonite ostatecznie się zdecydujemy, musimy mieć świadomość, że za nazwą amerykańskiego producenta kryją się lata doświadczeń oraz testów, które mają swoje odzwierciedlenie w poziomie ochrony jaki zapewniają. Nie bez powodu firma Kryptonite gwarantuje zwrot podstawowych kosztów zakupu, o ile w wyniku otwarcia lub wyłamania zamka jednego z ich produktów, staniemy się ofiarą kradzieży jednośladu.
[…] z przerzutką tylną, wolnobiegiem / kasetą oraz łańcuchem stworzyła w pełni funkcjonalny, doskonale przystosowany do współczesnych […]
[…] vintage, który jednocześnie sprawdzi się jako odważne okulary rowerowe; jednocześnie produkt Shimano bardzo trudno zarysować i złamać (ponownie uznany…
[…] i zmontował je z starszym typem piasty, pozostaje przy wolnobiegu aż do najbliższej wymiany kompletnych kół. Inna droga to…