Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?
Pytanie, jak dobrać rozmiar kasku rowerowego, aby jak najlepiej pasował na naszą głowę, jest jednym z najczęściej zadawanych pytań wśród klientów sklepów rowerowych, szczególnie tych internetowych. I nie ma w tym nic dziwnego. Jest to bowiem jedno z najważniejszych kryteriów, którymi należy się kierować, wybierając odpowiedni dla siebie kask rowerowy. Trzeba dobrać rozmiar kasku rowerowego w taki sposób, aby pewnie leżał on na naszej głowie, a jednocześnie nie powodował żadnego dyskomfortu, który mógłby być uciążliwy, szczególnie na dalszej trasie.
Kiedy już zdecydujemy, jaki typ kasku nas interesuje – kask MTB, szosowy, miejski, lub przeznaczony do jazdy na czas, fullface czy popularny wśród fanów BMXów “orzech” i wybierzemy model, który najbardziej ujął nas za serce swoim drapieżnym designem, lub po prostu dużą funkcjonalnością, czy sporą ilością pozytywnych opinii musimy jeszcze prawidłowo dobrać rozmiar kasku rowerowego, który nas zainteresował. Dlaczego to takie ważne? Z kilku istotnych powodów, które, bez żadnej przesady, mogą przyczynić się do uratowania naszego zdrowia, a nawet życia.
Rozmiar kasku rowerowego kluczem do bezpieczeństwa
Rozmiar kasku rowerowego jest główną determinantą tego, czy kask prawidłowo spełni swoją funkcję. Pamiętajmy, że tą rolą jest zabezpieczenie naszej głowy w razie nieszczęśliwego wypadku. Niezależnie od tego, czy uprawiasz MTB i jesteś entuzjastą agresywnych zjazdów downhillowych, czy jesteś kolarzem, który na szosie osiąga rekordy prędkości, czy też jeździsz spokojnie i wyłącznie po mieście – poruszając się na rowerze, jesteś narażony na upadek, który może zakończyć się uderzeniem głową o twardą nawierzchnię, a to z kolei skutkować może utratą zdrowia, lub nawet życia. Wiem, brzmi to naprawdę poważnie, ale niestety, liczne przypadki z życia wzięte pokazują, że kask jest niezbędnym elementem ekwipunku każdego rowerzysty. Trzeba jednak dobrać rozmiar kasku rowerowego w taki sposób, aby nie był on na nas za duży. Konsekwencją wyboru zbyt dużej skorupy może być jej spadanie lub zsuwanie się z głowy, co w przypadku opadnięcia na oczy może skończyć się tragicznie, szczególnie przy szybkiej jeździe.
Negatywne skutki odczujemy także w przypadku dobrania rozmiaru kasku rowerowego, który będzie na nas zbyt mały. Taka skorupa może nie objąć całej naszej głowy, przez co nie zapewni nam właściwej ochrony. Może także powodować uciążliwy ucisk, który spowoduje ból i odbierze całą radość z jazdy, a także otarcia, które z każdym dniem będą coraz bardziej uporczywe i bolesne. Warto więc poświęcić trochę czasu, aby dobrać rozmiar kasku rowerowego odpowiedni dla nas. Szczególnie że nie jest to proces, który wymaga dużego wysiłku. A już na pewno nie w przypadku współczesnych kasków, których producenci kładą duży nacisk nie tylko na bezpieczeństwo, ale również na komfort użytkowania. Pomówmy zatem trochę o tym, jak dobrać rozmiar kasku rowerowego w taki sposób, aby stał się on dla nas tak wygodny, jakby w ogóle go nie było.
Kask rowerowy rozmiary i ich dobór
Przeglądając oferowane przez dany kask rowerowy rozmiary, zazwyczaj spotkamy się z dwoma rodzajami oznaczeń. Pierwszym z nich, jest po prostu obwód naszej głowy, wyrażony w centymetrach. Oznacza to, że kiedy próbujemy dobrać rozmiar kasku rowerowego i natrafimy na oznaczenie “55 – 58 cm”, to obwód naszej głowy musi wynosić minimalnie 55 centymetrów i maksymalnie 58 centymetrów. Proste, prawda?
Drugim typem oznaczeń, jest znana z ubrań skala “XS-XL.” Jednak w tym przypadku, do każdego rozmiaru i tak przypisany jest przedział rozmiarowy lub konkretny obwód naszej głowy. Współczesne kaski o otwartej konstrukcji posiadają zazwyczaj specjalny system regulacji, z reguły poprzez pokrętło, który pozwala lekko zacieśnić, lub poluzować pasek, obejmujący naszą głowę, dzięki czemu możemy dopasować kask tak, aby leżał idealnie. Niemniej jednak, jak zapewne łatwo się domyślić, przed kupnem kasku powinniśmy zmierzyć sobie głowę. Aby to zrobić, weź centymetr krawiecki i zmierz górną część swojej głowy, przeciągając go przez czoło, boki i tył głowy. Należy koniecznie pamiętać, aby miarka znajdowała się powyżej uszu i w żaden sposób ich nie obejmowała.
Kiedy znamy już obwód naszej głowy, możemy dobrać rozmiar kasku rowerowego, który nas interesuje. W tym miejscu muszę zaznaczyć, że najlepiej byłoby ten kask po prostu przymierzyć. Tylko w ten sposób możemy sprawdzić, czy po założeniu na głowę pozostaje nieruchomy nawet przy energicznych ruchach głowy, a jednocześnie nie uciska, ani nie obciera, co powodowałoby duży dyskomfort, a w dłuższej perspektywie uniemożliwiałoby korzystanie z tego kasku. Jeżeli więc w twoim mieście są sklepy rowerowe, poszukaj w nich swojego wymarzonego kasku i przymierz go przed zakupem, a jeśli kask chcesz zakupić przez internet, koniecznie zwróć uwagę na to, aby przedział rozmiarowy podany przez producenta obejmował obwód twojej głowy.
Rozmiar ma znaczenie!
Nie ulega wątpliwości, że chcąc prawidłowo i pewnie zabezpieczyć naszą głowę w razie wypadku, musimy dobrze dobrać rozmiar kasku rowerowego. Kask, który będzie zbyt luźny, w żadnym razie nie spełni swojej roli, bo przy pierwszym lepszym uderzeniu po prostu spadnie nam z głowy. Istnieje też prawdopodobieństwo, że zsunie się nam na oczy w czasie jazdy, a to może skończyć się naprawdę nieprzyjemnie. Kask, który będzie zbyt ciasny, będzie z kolei uwierał i powodował bolesne otarcia, które na pewno zniechęcą nas do jego używania. Pamiętajmy o tym szczególnie, kupując kask dla naszego dziecka! W przypadku kasku dla juniora musimy dobrać rozmiar kasku rowerowego tak, aby był jak najwygodniejszy i nie zniechęcił naszej pociechy do rowerowych wycieczek. Pamiętajmy, że kluczem do wyboru odpowiedniego rozmiaru jest zmierzenie obwodu głowy, a jeśli tylko jest taka możliwość – przymierzenie kasku. Jeżeli będziemy trzymali się tych zasad, nasz nowy kask na pewno stanie się wiernym i lubianym towarzyszem naszych wycieczek rowerowych i osobistym bodyguardem chroniącym nasze zdrowie i życie na trasie.
[…] z przerzutką tylną, wolnobiegiem / kasetą oraz łańcuchem stworzyła w pełni funkcjonalny, doskonale przystosowany do współczesnych […]
[…] vintage, który jednocześnie sprawdzi się jako odważne okulary rowerowe; jednocześnie produkt Shimano bardzo trudno zarysować i złamać (ponownie uznany…
[…] i zmontował je z starszym typem piasty, pozostaje przy wolnobiegu aż do najbliższej wymiany kompletnych kół. Inna droga to…