Efekty i korzyści z jazdy na rowerze
Rower to nie tylko pojazd na dwóch kółkach, który nie wymaga ciągłego tankowania jak samochody czy motocykle. Jest bezpieczniejszy niż deskorolki i pozwala odciążyć nogi w porównaniu z bieganiem. Rower to synonim przyjemności i zdrowia. Jednak, aby służył obu tym celom, musi być regularnie używany. Nawet gdy kończy się lato, a nadchodzi jesień, wielu ludzi wciąż spędza na nim swój czas. Są to osoby w różnym wieku: zarówno młodsze, jak i starsze. Korzystanie z roweru ma na nich wiele pozytywnych efektów, które chcemy dziś omówić, aby zainspirować Cię do naśladowania ich pasji.
Sprawdź również
Spis treści
Efekty i korzyści z jazdy na rowerze
Rower to nie tylko pojazd na dwóch kółkach bez potrzeby bieżącego tankowania jak samochody czy motocykle, bezpieczniejsze niż deski skateboardowe i odciążające nogi w przeciwieństwie do biegania. Rower jest przyjemnością i zdrowiem,a żeby być jednym i drugim musi być używany. Nawet gdy kończy się lato i zaczyna jesień wielu ludzi nie przestaje spędzać a nim swojego czasu a są to osoby w różnym wieku; młodsze i starsze. Ma to na nich pozytywne efekty, które chcemy dziś omówić i zainspirować Cię do naśladowania tych ludzi.
Dlaczego warto jeździć na rowerze?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy rower na cudowny wpływ na zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne, urodę i samopoczucie. Nawet gdy wokół szaro jeśli wejdziesz na rower i ruszysz przed siebie poczujesz jak poziom hormonów szczęścia wzrasta
Poza tym, fizjoterapeuci są zgodni: ruch na rowerze jest znacznie lepszą opcją zamiast biernego leżenia na kanapie w sobotni poranek czy poniedziałkowy wieczór. Szczególnie jeśli pracujesz w biurze i przez 8 godzin siedzisz nieruchomo przed komputerem.
Długo nie możesz zasnąć, kręcisz się w łóżku nie mogąc znaleźć wygodnej pozycji? Świetnie, następnego dnia poświęć chociaż 30 minut na rower i zaśniesz jak dziecko (a przecież o to chodzi, prawda?).
Już nie wspominamy o tym, że rower jako pojazd jest tańszy w zakupie i eksploracji niż samochód, który nie dość że kosztuje tysiące przy samym tylko zakupie to jeszcze późniejsze wydatki łącznie z opłatą za parkingi to skuteczne odchudzanie portfela.
Ekologia ekologia ekologia. Dwukołowiec nie emitując spalin oszczędza więcej cennego powietrza, pomaga Cię dotleniać a dzięki temu, że to ruszasz nim siłą mięśni również wzmacnia całe ciało przesuwając dalej granicę wytrzymałości.
Korzyści fizyczne z jazdy na rowerze
Efekty fizyczne dzięki rowerowi są widoczne gołym okiem dzięki regularnej jeździe 30- 60 minut na dzień. Nie trzeba mieć nie wiadomo jak drogiego modelu; sprawdzi się nawet najtańszy ponieważ kluczowa jest jazda w jednym tempie i jasny cel użytkownika: schudnąć, wyrobić masę, poprawić kondycję. Wszystkie te cele spełnisz na tym niepozornym urządzeniu.
Oto co konkretnie zyskasz:
- Poprawa kondycji; dotlenienie organizmu. Podczas aktywnego pedałowania pracują wszystkie mięśnie, serce i płuca są dotleniane. Powoduje to poprawę krążenia krwi, obniżenie ciśnienia i zmniejszenie „złego” cholesterolu. A układ odpornościowy staje się silniejszy i bardziej gotowy do walki z potencjalnymi chorobami niż gdybyś się nie ruszał w ogóle.
- Wzmocnienie kręgosłupa. Ważne są 3 punkty, jeśli ma to dać coś dobrego kręgosłupowi: odpowiedni rower do wzrostu, wagi, stylu jazdy (1), rozgrzewka przed jazdą i rozciąganie po rozgrzewce (2), zmiana pozycji podczas jazdy (3).
- Budowa mięśni; odciążenie stawów. Obciążone stawy pod wpływem chodzenia czy biegania na rowerze mają szansę odpocząć. Więcej pracują mięsień czworogłowy i mięsień dwugłowy uda, pośladki i łydki. Plus mięśnie rąk, brzucha i mięśnie przy kręgosłupie nie pozostają im dłużne co skutecznie je wyrabia i wzmacnia dając Ci większą fizyczną wytrzymałość
- Poprawa równowagi i koordynacji ruchowej. Nie ma lepszego sposobu na nauczenie się równowagi jak właśnie rower. Wymaga on takiego manewrowania ciałem by nie tylko nie spaść ale też utrzymać siebie z pojazdem w ruchu. Im większa równowaga tym większa pewność siebie.
- Chudnięcie/ ochrona przed przytyciem. No cóż, chyba nie musimy przypominać że ruch a zwłaszcza na rowerze zmuszając mięśnie do pracy spala nadmiar tłuszczu i chroni przed przybraniem na wadze.
Korzyści psychiczne z jazdy na rowerze
Jeśli często i mocno się stresujesz, nie potrafisz normalnie zasnąć, rano budzisz się niewyspany i rozdrażniony.. wskocz na rower. Jeśli w pracy czujesz się mniej kreatywny i bardziej przybity.. wskocz na rower. Dokładnie, rower to skuteczny sposób na ukojenie nerwów, lepsza niż ziołowa herbatka. Mówimy poważnie, kiedy jeździsz rowerem Twój mózg produkuje więcej hormonów, które są związane z czuciem szczęścia np. endorfiny poprawiając nastrój.
Drugą zaletą dla psychiki jest zdecydowanie redukcja stresu. Oczywiście, możesz łykać tabletki na uspokojenie i pić niezliczone porcje melisy ale z własnego doświadczenia wiemy, że szybciej się uspokoisz na rowerze. Podczas pedałowania skupiasz się na tym co masz przed sobą na drodze a nie o tym jak mocno Ci się oberwało od szefa.
Nie możesz spać? Codziennie wstajesz niewyspany i nabuzowany złością oraz frustracją? Dzięki chociaż 30-minutowej przejażdżce naokoło Twojego najbliższego terenu od miejsca zamieszkania jakość Twojego snu wyraźnie się poprawi a Ty będziesz spał twardo i zdrowo.
Ostatnia ale równie ważna kwestia to rozwój społeczny. Jazda w grupie wzmacnia więzi społeczne i rodzinne. Możecie sobie zrobić mały wyścig albo zwykłą wycieczkę poza miasto. To lepszy sposób na bliższe poznawanie się niż chatowanie w Internecie.
Jazda na rowerze a środowisko
Co ma wspólnego rower z ochroną środowiska naturalnego? Właściwie, to bardzo wiele:
- Rower nie potrzebuje benzyny więc nie wydziela toksyn. Emisja dwutlenku węgla czy innych szkodliwych dla przyrody i zdrowia gazów jest zerowa lub chociaż ograniczona.
- Rower jest cichy, nie emituje hałasów więc nie odstrasza leśnych zwierząt. W przeciwieństwie do głośnego silnika samochodu rower nie spowoduje bólu głowy
- Rower jest przyjazny dla Twojego portfela. Jeśli kiedykolwiek byłeś lub jesteś kierowcą samochodu to wiesz doskonale z iloma wydatkami jest związane posiadanie pojazdu dwuśladowego. Zakup, okresowe sprawdzenie wydajności komponentów, opłaty za parkowanie.. a i tak jest tego więcej. Z rowerem oszczędzisz na benzynie, masz do wyboru więcej dróg na które samochód nie wjedzie itp.
- Wypoczęty pracownik to wydajny pracownik. Systematyczna jazda wpływa na wydajność pracy.
Jak zacząć swoją przygodę z rowerem?
Najpierw oczywiście musisz mieć rower. Jeśli go jeszcze nie posiadasz niżej znajdziesz przegląd rowerów na początek:
ROWER GÓRSKI
Sprawdzi się w mieście, na dłuższe wycieczki lub jako pojazd do pracy czy szkoły. Jest dostosowany do jazdy na każdym terenie, w każdych warunkach. Często jest wyposażony w amortyzatory i pakiet przerzutek. Spokojnie pokonasz na nim górki i wzniesienia.
ROWER ELEKTRYCZNY
Moda na niego nie przemija, szczególnie na terenie miast. Uruchomienie go jest możliwe dzięki jego silnikowi i pedałom. Nawet jeśli skończy się prąd w baterii czy akumulatorze nie panikuj: dalej możesz pedałami. Naładujesz go za pomocą domowej sieci, tak jak telefon czy laptop.
ROWER SZOSOWY
Najczęściej spotykany na drogach typu asfalt, do niego zostały przystosowane. Nie ma problemu by jeździć nim po mieście czy okolicach miasta. Nie ma problemu w jeździe nim podczas zmieniającej się temperatury czy pogody, jest lekki ale wykonany z wytrzymałych i trwałych materiałów.
ROWER TREKKINGOWY
Druga nazwa trekkingu to turystyczny. Jest doskonałym pojazdem na wycieczki za miasto na wszystkich powierzchniach. Za sprawą jego budowy sprawdzi się jako wycieczki za miasto oraz na utwardzane lub leśne ścieżki. Posiadają bagażnik, do którego można dopasować kieszenie, sakwy i inne bagaże. Idealny dla osób chcących sprzęt rekreacyjny i na długie wycieczki dla zapalonych miłośników rowerów.
A teraz coś o wyborze tras dla osób początkujących:
Wycieczki rowerowe planuj stopniowo, po kolei, bez pośpiechu. Warto zacząć od kilkumetrowych przejażdżek, potem kilka razy w tygodniu zwiększać dystans. Przyzwyczaj ciało do pozycji na rowerze oraz długości tras.
Jeśli jesteś w stanie w ciągu jednego dnia przejechać kilkadziesiąt kilometrów warto wybrać weekend do pierwszej wycieczki. Dobrze gdy w razie gdyby coś się stało z rowerem można było później wrócić np. pociągiem.
Nie w deszczu, nie w śniegu lecz w towarzystwie słońca. Ciepłe i letnie krajobrazy pobudzają motywację do ruchu. W zimnie będziesz myślał tylko o powrocie do domu a przecież nie po to planujesz wypad.
Zaplanowana trasa i jazda w ciągu dnia. Planując drogę masz pewność, że się nie zgubisz bo wiesz jak jechać i gdzie. Dodatkowo pomoże ci naturalne światło dzienne. Lepiej nie jedź w ciemnościach.
Ostatni punkt to rower bez problemów ani usterek. Sprawdź dokładnie czy wszystkie komponenty działają prawidłowo, czy są w odpowiednich miejscach, czy śruby nie są do przekręcenia. Jeśli rower jest brudny to go wyczyść i naoliw. Przynajmniej nie straci „powera” a co za tym idzie ty też nie.
Przestrzeganie ruchu drogowego jest obowiązkiem każdego człowieka bez względu czy porusza się na swoich nogach czy prowadzi jakiś pojazd. Są pewne zasady bezpieczeństwa dla rowerzystów by zmniejszyć prawdopodobieństwo zdarzenia jak na przykład wypadek drogowy.
- Załóż kask do ochrony czaszki- Każde uderzenie roweru to potencjalne zagrożenie.
- Pozwól innym się zobaczyć- Włączone światła rowerowe, na odzieży założone odblaski.. to wszystko pomoże poinformować innych uczestników ruchu o Tobie, a więc da to szansę na ewentualną reakcję np. zmniejszenie prędkości przez najbliższe auto.
- Najlepiej byś nie miał na sobie słuchawek ani nie używał telefonu jak jedziesz rowerem- Pozwól wszystkim zmysłom na bieżące rejestrowanie otoczenia
- Gdy skręcasz poinformuj o tym innych kierowców
- Zadbaj o regulację roweru- pozycja siodełka, działające hamulce i koła
- Bezpieczna odległość od samochodów
- Potraktuj ścieżkę rowerową jak ulicę- zachowaj ostrożność jakby to była jezdnia. Nieraz inni rowerzyści robią niespodziewane manewry więc bądź gotów na reakcję
Podsumowanie
Czy warto zaopatrzyć się w rower i ruszyć nim po mieście? Oczywiście, że TAK. Zawsze warto szczególnie, że oznacza to zdrowie, komfort, urodę i więcej fizycznej wytrzymałości niż myślisz. Jazda na rowerze jest bardzo przyjemna, ma w sobie to „coś” czego nie ma w innych dziedzinach sportu. Polecamy szczególnie jazdę grupową z rodziną lub z przyjaciółmi. No i ładnie ominiesz denerwujące korki na drodze więc oszczędzisz czas. Rower jest świetny gdy bolą Cię nogi a nie chcesz by mięśnie zastygły przez brak ruchu. Po za tym wszystkim to niezapomniane uczucie wolności.
Zaczerpnięte źródła:
[…] z przerzutką tylną, wolnobiegiem / kasetą oraz łańcuchem stworzyła w pełni funkcjonalny, doskonale przystosowany do współczesnych […]
[…] vintage, który jednocześnie sprawdzi się jako odważne okulary rowerowe; jednocześnie produkt Shimano bardzo trudno zarysować i złamać (ponownie uznany…
[…] i zmontował je z starszym typem piasty, pozostaje przy wolnobiegu aż do najbliższej wymiany kompletnych kół. Inna droga to…