Bikepacking – nowy wymiar podróżowania rowerem
Miłośnicy jazdy na rowerze z pewnością wiedzą, co oznacza termin bikepacking. Odnosi się on do dłuższej wycieczki rowerowej i zabraniu ze sobą jak najlżejszego ekwipunku. Dzięki temu zapewniamy sobie większy komfort jazdy, szczególnie na długich dystansach. W ostatnich latach ten rodzaj podróżowania cieszy się ogromną popularnością, szczególnie wśród zapalonych kolarzy. W poniższym artykule przyjrzymy się głównym zasadom dotyczącym bikepackingu.
Czym dokładnie jest bikepacking?
Jak już wiemy, bikepacking zakłada długą podróż na rowerze z jak najmniejszym bagażem. Dzięki temu, że rower nie jest zbytnio obciążony, możemy podróżować do niedostępnych wcześniej miejsc. Ponadto, ułatwia to również manewrowanie rowerem, ze względu na równomierne rozstawienie ekwipunku. Bagaż zazwyczaj podpinamy po prostu do roweru. W dalszej części artykułu przyjrzymy się różnym rodzajom toreb przeznaczonych do bikepackingu oraz miejscom na rowerze, do których możemy je podpiąć.
Torby do bikepackingu
Na rynku znajdziemy wiele różnych toreb do bikepackingu. Mogą one zostać umieszczone w wielu miejscach roweru, w zależności od naszych preferencji oraz wygody. Najczęstsze miejsca, w których torby są umiejscawiane, to kierownica roweru, rama lub obszar pod siodełkiem.
Torby na kierownicę
Miłośnicy bikepackingu doceniają także torby na kierownicę roweru. Zazwyczaj są one bardzo praktyczne ze względy na ściągacze, które dobrze trzymają bagaż. Mimo że kierownica jest w stanie utrzymać ciężki bagaż, może on uniemożliwić bezproblemowe skręcanie na zakrętach, dlatego taka torba jest raczej niewielkich rozmiarów. Musimy również pamiętać, aby umieścić ją nisko na kierownicy, tak, aby odpowiednio rozłożyć środek ciężkości. Ze względu na to, ze do kierownicy mamy najprostszy dostęp podczas jazdy, możemy na niej umiejscowić także takie przedmioty jak telefon komórkowy. Idealnym wyborem będzie torba czeskiej firmy Sport Arsenal, na przykład Sport Arsenal W2B 601. Jest mocowana do kierownicy przy pomocy pasów. Jej zaletą jest również to, że torba jest wodoodporna oraz wykonana z bardzo wytrzymałego materiału.
Torby na i pod ramę
Torby na i pod ramę również są ciekawym rozwiązaniem. Jeżeli potrzebujemy spakować dosyć ciężki sprzęt, rama będzie odpowiednim miejscem, ponieważ stanowi ona środek roweru. Torba będzie się stabilnie trzymać, nie przeszkadzając w jeździe. Torby do bikepackingu przeznaczone do umocowania na ramie są zazwyczaj wykonane z wodoodpornego materiału, co pozwala na przewóz przedmiotów różnego rodzaju, bez obawy o ich zniszczenie. Przykładem odpowiedniej torby jest model Topeak Fastfuel Drybag. Ma opływowy kształt oraz wodoszczelny zamek. Dzięki nylonowym paskom możemy mieć pewność, że torba będzie się bardzo dobrze trzymać podczas jazdy. Duża pojemność torby umożliwia przewożenie najpotrzebniejszych rzeczy, na przykład dokumentów, narzędzi lub telefonu. . Natomiast przykładem odpowiedniej torby pod ramę jest model XLC BA-W32. Jest on wykonany z wodoodpornego, wysokiej jakości materiału. Posiada również zamek z bardzo wytrzymałym zapięciem, więc możemy mieć pewność, że przewożone rzeczy z niej nie wypadną.
Torba pod siodełko
Kolejnym przykładem torby przeznaczonej do bikepackingu jest torba pod siodełko. Torba zostaje przypięta do stelaża i wspornika siodełka za pomocą pasków z rzepami. Takie umiejscowienie jest bardzo wygodne, ponieważ torba nie przeszkadza rowerzyście w czasie jazdy. Torba tego typu sprawdzi się jako miejsce przechowywania sporych, ale lekkich rzeczy, na przykład kurtek lub śpiworów. Przykładową torbą pod siodełko jest Author Sumo X9. Charakteryzuje się ona wytrzymałym, nieprzepuszczalnym materiałem. Posiada również linkę, umożliwiającą przymocowanie ubrań. Ponadto, jedna komora zapinana jest paskiem posiadającym klamry z opcją powiększenia. Dzięki odblaskowym elementom torba zapewnia bezpieczeństwo na drodze.
Jakie przedmioty zabrać w podróż bikepackingową?
Jak wiemy, bikepacking polega na podróży rowerem z jak najmniej obciążającym bagażem. Z tego powodu musimy bardzo dokładnie pomyśleć, które rzeczy będą absolutnie niezbędne, a które możemy zostawić w domu. Jeżeli chodzi o przedmioty, które powinniśmy ze sobą zabrać, są to niewątpliwie ubrania rowerowe, w których jazda przebiegnie komfortowo i które będzie można zmienić w razie potrzeby lub zmiany pogody. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ilością ubrań, żeby bagaż nie był zbyt ciężki. Z pewnością przyda się także namiot, śpiwór lub koc, jeżeli planujemy kilkudniową podróż. Zabierzmy również sztućce, abyśmy mogli zjeść posiłek w trakcie podróży. Ponadto, bardzo ważnym elementem wyposażenia jest apteczka, a także zapasy jedzenia i picia. Nie zapomnijmy również o kosmetykach do higieny osobistej, a także dokumentach, narzędziach czy telefonie komórkowym.
Bikepacking jako wygodny sposób podróżowania
Bikepacking z pewnością przypadnie do gustu kolarzom, którzy są zafascynowani jazdą i planują przemierzyć dalekie trasy na rowerze. Odpowiednie torby zapewnią komfortową jazdę oraz sprawią, że najważniejsze przedmioty będziemy mieć cały czas pod ręką. Bikepacking powoduje, że rowerzyści coraz chętniej udają się w dalsze podróże rowerem, wiedząc, że niezbędny ekwipunek nie będzie dla nich obciążeniem.
Jeden komentarz do “Bikepacking – nowy wymiar podróżowania rowerem”
Możliwość komentowania została wyłączona.