Jakie siodełko rowerowe kupić?
Od siodełka rowerowego zależy komfort jazdy. W zależności od typu roweru stosuje się różne siodełka. Niektóre są bardziej, inne mniej wygodne, węższe lub szersze, twardsze albo miękkie. Czym powinniśmy kierować się przy zakupie siodełka rowerowego?
Przede wszystkim siodełko rowerowe dobieramy do rodzaju posiadanego roweru. W końcu inne siodełka rowerowe stosuje się do rowerów miejskich, inne natomiast do rowerów górskich czy szosowych. Ponadto inne siodełka powinni stosować mężczyźni, a inne kobiety, co wynika z budowy miednicy oraz przebiegających w tej okolicy tętnic i nerwów. Nie musimy jednak wcale kupować siodełka bardzo drogiego, ponieważ w sprzedaży znajdziemy również szereg różnych modeli na każdą kieszeń.
Rodzaje siodełek rowerowych:
- do roweru górskiego – w są to zwykle siodełka dość twarde, płaskie, wąskie
- do roweru szosowego – siodełka są podobne do tych do rowerów górskich
- do roweru trekkingowego, ATB – grubsze, bardziej wygodne siedzenia, ale nadal ze sportową linią
- do roweru miejskiego – zwykle grube siodełka o wysokim profilowaniu, szerokie, dające efekt siedzenia jak na kanapie, nierzadko mają też specjalne amortyzatory z tyłu
- siodełka BMX, dirt, street – mniejsze siodełka rowerowe o dość prostej budowie
Wydawałoby się, że najwygodniejsze są siodełka rowerowe do rowerów miejskich, ale, jak widać, nie są one stosowane do każdego rodzaju roweru. Wynika to właśnie z faktu, że rodzaj siodełka odzwierciedla styl jazdy, dlatego przy jeździe sportowej, gdy liczy się pochylona, bardziej aerodynamiczna sylwetka, siodełko szerokie nie będzie mogło spełnić swojej roli.
Jakie siodełko rowerowe dla kobiety, a jakie dla mężczyzny?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, siodełka rowerowe produkowane są w wersji dla kobiet i mężczyzn. Oczywiści, znajdziemy też siodełka unisex, czyli przeznaczone zarówno dla pań, jak i dla panów, ale są to głównie modele miejskie lub też trekkingowe.
Różnice w budowie siodełek dla kobiet i mężczyzn wynikają z faktu innej budowy miednicy. Dlatego też dla kobiet rekomenduje się siodełka szersze, które dają lepsze podparcie. U mężczyzn z kolei często stosuje się też specjalne wycięcia w siodełkach, aby nie dochodziło do nadmiernego ucisku na prostatę.
Kilka spraw technicznych
Gdy kupujemy nowe siodełko rowerowe, zwróćmy uwagę na sposób jego montażu do sztycy rowerowej. Najczęściej w rowerach sportowych – górskich, szosowych oraz w miejskich stosuje się dwa równoległe pręty, które pozwalają nam na zamocowanie siodełka oraz wyregulowanie jego pozycji – do przodu, do tyłu, pochylenia w przód lub w tył.
[…] z przerzutką tylną, wolnobiegiem / kasetą oraz łańcuchem stworzyła w pełni funkcjonalny, doskonale przystosowany do współczesnych […]
[…] vintage, który jednocześnie sprawdzi się jako odważne okulary rowerowe; jednocześnie produkt Shimano bardzo trudno zarysować i złamać (ponownie uznany…
[…] i zmontował je z starszym typem piasty, pozostaje przy wolnobiegu aż do najbliższej wymiany kompletnych kół. Inna droga to…