Pedały rowerowe – bez nich nie pojeździsz.
Współczesne pedały rowerowe wciąż wykorzystuje się do tego samego, do czego służyły pedały sprzed kilkudziesięciu lat. Są jednak znacznie bardziej wyrafinowane i tworzone pod konkretny styl jazdy. To właśnie od zdefiniowania swojego stylu jazdy trzeba zacząć, aby móc dobrać odpowiedni dla siebie model pedałów rowerowych.
Pedały rowerowe i ich podział
Podstawowy podział pedałów rowerowych uwzględnia dwie grupy: pedały zatrzaskowe oraz pedały platformowe. Pedały zatrzaskowe możemy podzielić na jeszcze dwie grupy: szosowe (na trzy śruby) i MTB (na dwie śruby). Wszystkie pedały zatrzaskowe łączą się z butami rowerowymi za pomocą bloków. Bloki w pedałach szosowych są plastikowe, a w MTB metalowe. Są one przyczepione do butów za pomocą wyżej wspomnianych śrub.
Pedały rowerowe szosowe
Bloki i pedały mocowane na 3 śruby, czyli tzw. pedały szosowe mają większą powierzchnię styku buta z pedałami, a to sprawia, że więcej mocy przenoszonej jest na napęd. Nie są jednak tak praktyczne jak bloki MTB. Znacznie trudniej jest w nich chodzić i szybciej się ścierają.
Pedały SPD
Pedały do rowerów górskich, na które zwykło się mawiać pedały SPD są mniejsze od szosowych, bardziej wytrzymałe, cięższe i gorzej przekładają siłę z nóg na pedały. Mają też większy luz roboczy, czyli możliwość poruszania wpiętą w but nogą. Bloki w pedałach MTB są mniejsze, a buty często konstruowane w taki sposób, aby blok nie wystawał z podeszwy i nie przeszkadzał podczas chodzenia. Ten typ pedałów jest też często wykorzystywany w rowerach trekkingowych i gravelach.
Pedały platformowe
Pedały platformowe także potrafią się od siebie różnić budową, zastosowanymi materiałami i wyglądem, ale wszystkie uznaje się za jeden typ. Uważamy jednak, że można je podzielić na miejskie i sportowe. Wykorzystywane są głównie w rowerach miejskich, w BMX’ach, Freeride oraz wszystkich dyscyplinach, w których zawodnicy odrywają się od ziemi.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pedałów szosowych?
Istotnymi dla wielu kolarzy szosowych parametrami są waga oraz sztywność. Masę pedałów możemy łatwo sprawdzić i przekonać się które są najlżejsze. Przy sztywności musimy polegać na ocenie producenta oraz opiniach użytkowników. Do pedałów najczęściej dodawana jest para bloków. Bloki różnią się od siebie kolorami. Nie jest to kwestia jedynie estetyki. Poszczególne kolory oznaczają luz roboczy, czyli jak mocno możemy poruszać piętą na boki gdy mamy wpięte nogi w pedały. Im większy luz tym teoretycznie bezpiecznej dla kolan. Im będziemy mieć większe doświadczenie i lepszą pozycję na rowerze możemy spróbować wybrać bloki z mniejszym luzem. Bardzo niewielu kolarzy korzysta jednak z bloków o luzie 0 stopni. Większość pozostaje przy podstawowych 7 stopniach, a część decyduje się na 4-5 stopni. Pamiętajmy, że większość producentów stosuje swoje własne kształty bloków, które pasują jedynie do ich pedałów, więc chcąc korzystać z dwóch rowerów i jednej pary butów najlepiej zdecydować się na pedały od jednego producenta.
Pedały rowerowe SPD – które będą dla mnie odpowiednie?
Który model pedałów SPD, czyli górskich będzie dla nas odpowiedni? Przy wyborze pedałów do górala większość kolarzy bierze pod uwagę masę, poziom przyczepności, luz roboczy oraz możliwość szybkiego zrzucenia błota. Pedały, które szybko zapychają się brudem, a przez to utrudniają wpinanie i wypinanie nóg mogą być niebezpieczne dla kolarza, który będzie chciał się szybko wypiąć i podeprzeć, a z powodu zalegającego błota nie będzie w stanie tego zrobić. Producenci prześcigają się więc w tworzeniu konstrukcji, które mają zapewnić jak najlepsze działanie nawet w najtrudniejszych warunkach. Niektóre pedały SPD posiadają z jednej strony mechanizm zatrzaskowy do wpięcia bloku, a z drugiej tradycyjną platformę. Są to modele wykorzystywane często w turystyce oraz przez osoby, które lubią jazdę w SPD, ale czasami chcą po prostu przejechać się po mieście w zwykłych butach, a nie mają ochoty i czasu, aby za każdym razem wymieniać pedały z zatrzaskowych na platformowe.
Pedały platformowe – jaki model wybrać?
Pedały platformowe wciąż cieszą się popularnością, a wielu producentów walcząc o klienta wypuszcza co roku wyjątkowo przyczepne i wytrzymałe konstrukcje. W wyczynowym sporcie pedałów platformowych używa się głównie w dyscyplinach ekstremalnych, w których szybkie ściągnięcie nogi z pedała i podparcie się o nawierzchnię może ochronić przed nieprzyjemnymi skutkami wywrotki. Także w sportach grawitacyjnych jedynym słusznym wyborem są pedały platformowe, ponieważ inaczej zawodnicy nie byliby w stanie odrywać nóg od pedałów w czasie lotu, a co za tym idzie wykonywać tych wszystkich fantastycznych akrobacji. Wybierając pedały platformowe w wydaniu sportowym warto zdecydować się na modele bardzo wytrzymałe, niekoniecznie lekkie, za to o szerokiej i stabilnej platformie oraz dużej ilości wystających z niej pinów. Do takich pedałów będą też potrzebne odpowiednie buty, bo tradycyjne bardzo szybko zedrzemy na ostrych pinach.
Pozornie prosty wybór pedałów rowerowych jak widać nie jest wcale taki łatwy. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym przede wszystkim typ roweru i styl jazdy. Producenci tworzą kolejne typy i podziały, aby jeszcze lepiej dopasować swoje produkty do danej dyscypliny. Z jednej strony to bardzo dobrze, a z drugiej początkujący kolarz staje przed trudnym wyborem spośród wielu różnych typów, a przecież w praktyce wszystkie służą nam do tego samego.
[…] z przerzutką tylną, wolnobiegiem / kasetą oraz łańcuchem stworzyła w pełni funkcjonalny, doskonale przystosowany do współczesnych […]
[…] vintage, który jednocześnie sprawdzi się jako odważne okulary rowerowe; jednocześnie produkt Shimano bardzo trudno zarysować i złamać (ponownie uznany…
[…] i zmontował je z starszym typem piasty, pozostaje przy wolnobiegu aż do najbliższej wymiany kompletnych kół. Inna droga to…