Kaski rowerowe MIPS: Najlepszy wybór dla bezpieczeństwa
Zacznijmy od wyjaśnienia co to jest MIPS. Technologia MIPS swoją nazwę zawdzięcza skrótowi od angielskich słów MULTI-DIRECTIONAL IMPACT PROTECTION SYSTEM i jest wielokierunkowym systemem ochrony przed uderzeniami. Specjalna konstrukcja kasku rowerowego powoduje odizolowanie górnej skorupy od wewnętrznej wyściółki. Jest to ważne z oczywistego powodu: mózg jako dosłownie najważniejszy organ powinien być chroniony a podczas wypadku z udziałem samochodu i roweru, właśnie rowerzysta cierpi najbardziej, ponieważ nie chroni go nic a kierowca samochodu może być osłoniony przez wnętrze auta.
Sprawdź również
- Kask szosowy szyty na miarę
- Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na rowerze?
- Kask rowerowy – jaki wybrać?
- Kask rowerowy fullface – jazda ekstremalna z pewną głową
Spis treści
Historia technologii MIPS
W 2001 roku została założona firma MIPS AB. Pomysłodawcami i osobami odpowiedzialnymi za pomysł i rozwój byli pięciu specjalistów z dziedziny biomechaniki ze sztokholmskiego Royal Institute of Technology. Trzydzieści lat doświadczenia i zbierania wiedzy medycznej i technologicznej, testy oraz różne badania poskutkowały powstaniem technologii MIPS.
Jak działa technologia MIPS?
Ochrona za pomocą MIPS wykorzystuje zachowanie mózgu, który podczas uderzenia się przesuwa. Jest otoczony płynem mózgowo- rdzeniowym zmniejszającym tarcie. Kask rowerowy z systemem MIPS jest wyposażony w skorupę zewnętrzną oddzieloną dodatkową warstwą charakteryzującą się niskim współczynnikiem tarcia. System MIPS zapewnia lepszą ochronę głowy przed urazami, uwzględniając to, że człowiek upada pod kątem zamiast pionowo. Skorupa kasków rowerowych z MIPS podczas uderzenia przesuwa się w stosunku do wkładki co zmniejsza siły działające na mózg.
Kask bez tej technologii chroni tylko górną część głowy omijając boki, a to właśnie tam mózg człowieka jest najwrażliwszy i najmniej chroniony. Człowiek gdy spadnie z roweru nieświadomie obraca głowę. Robi to odruchowo starając się uniknąć zagrożenia jakim jest mocne uderzenie o coś twardego bezpośrednio w głowę. Kaski zwykłe, niewyposażone w technologię MIPS nie zawsze chronią przed uderzeniem ukośnym, bocznym a właśnie z boku czaszka jest najbardziej narażona na uszkodzenia a człowiek dodatkowo je odsłania kierując głowę w bok. Kask bez technologii, o której mowa w artykule spada i koniec. Słabo, prawda?
Dlaczego warto wybrać kask z technologią MIPS?
Kask jest bardzo ważnym (jeśli nie najważniejszym) elementem wyposażenia rowerzysty. Ma zapewniać bezpieczeństwo, osłaniać mózg w każdej chwili w której jest założony na głowie. To nie przelewki więc potraktujmy ten temat poważnie. Nie ważne czy jedziesz po centrum miasta czy w lesie na Twojej drodze mogą pojawić się przeszkody, których nie zauważysz i spadniesz z roweru. I co jeśli będziesz takim pechowcem, że spadniesz nie na kolano ale na głowę właśnie? Pierwszą przyczyną dla której warto mieć system MIPS w kasku rowerowym to jego działanie opisane punkt wyżej. Nadaje się nie tylko na rower ale też na motocykl i narty. Jest po prostu skuteczny i coraz częściej dołączany do produktów.
Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Testfakta laboratorium SP Sveriges Tekniska Forskningslaboratorium w Borås w Szwecji potwierdzają pozytywne działanie kasków MIPS. Przeprowadzili oni test kasków marek m.in. Giro, Bell i Lazer. Użyto pięciu sztuk manekinów na których głowach sprawdzono działanie kasków z MIPS i bez tej technologii. Po każdym teście zderzeniowym przeprowadzano analizę odkształceń i zmian w mózgu. I większe odkształcenie tym większa szansa pojawienia się ryzyka wstrząśnienia mózgu lub innych urazów głowy. Dzięki temu wywnioskowano, że kaski z MIPS zmniejszają czterokrotnie odkształcenia tkanki mózgowej.
Popularne modele kasków z technologią MIPS
Fox Mainframe MIPS
Polecany szczególnie do przejażdżek górskich, w razie wypadku zabezpieczy mózg, wchłonie i przekieruje energię i siłę, które inaczej by zaszkodziły, kask jest zapinany za pomocą klamry, kształt zapewnia lepszą ochronę bocznych elementów głowy. Kask pozwala na swobodny przepływ powietrza poprzez wentylację, więc jeśli się spocisz wyjmij wyściółkę i ją wypierz. Indywidualne cechy produktu: skuteczność w redukcji sił rotacyjnych, zapobieganie oddziaływania sił rotacyjnych na mózg, wypinana wyściółka dobra do prania, wentylacja, indywidualne dopasowanie kasku. Waży 390 gram.
MET Miles MIPS
Kask turystyczny, który sprawdzi się podczas długich dystansów, daje większy komfort i wyższy poziom ochrony czaszki, dzięki technologii InMolding kask jest bardziej wytrzymały i lżejszy, wkładki antyalergiczne wchłaniają wilgoć spowodowaną potem. Waży 285 gram co można zmienić na rozmiar M/L. (58-61 cm).
Fox Rampage MIPS
Do enduro, downhillu, freeride i trailu, kask jest lekki i odporny dzięki lekkiemu polimerowi ABS, na policzkach i głowie znajduje się wkładka antybakteryjna, w kasku ogólnie za wentylację odpowiadają meshowe wstawki. Możesz swobodnie regulować daszek zgodnie ze swoimi potrzebami. Producent nie zapomniał o siatce przeciwko owadom. Waży około 1030 gramów.
Porady dotyczące zakupu kasku z technologią MIPS
Podczas wybierania odpowiedniego kasku rowerowego zwróć uwagę na kilka elementów:
- Jakość kasku. Nie kupuj kasku w supermarkecie lub na bazarze. Patrz tylko w sklepach rowerowych, które są autoryzowanym źródłem najlepszej jakości produktów
- Co chcesz w nim robić? Inny będzie kask do spokojnej jazdy rowerem po mieście i inny gdy chcemy pośmigać na górskich terenach. W różnicach są uwzględniane rodzaj materiału, wytrzymałość, sposób osłonięcia twarzy.
- Wentylacja. Kask stworzony profesjonalnie jest wyposażony w otwory wentylacyjne przepuszczające powietrze do głowy i ograniczające potliwość.
- Waga. Zbyt ciężki kask spowoduje różne urazy czaszki lub samej twarzy. Powinny być lekkie, komfortowe i praktycznie nieodczuwalne.
Jeśli chcesz dopasować idealnie kask to obwodu Twojej głowy zmierz jej najszersze miejsce, zazwyczaj 1 cm nad skroniami i uszami. Ułóż równo narzędzie pomiarnicze (centymetr lub zwykłą miarę krawiecką) nie przyciskając na siłę. Wymiary są podawane przez producentów w rozmiarach literowych lub calach/ centymetrach.
Przykładowy przedział między rozmiarami:
- XS – 53-54 cm,
- S – 55-56 cm,
- M – 57-58 cm,
- L– 59-60 cm,
- XL – 61-62 cm.
Zakończenie
Czy z MIPS-em jest bezpieczniej? Zdecydowanie tak. I wygodniej. Im bardziej głowa jest zakryta, tym lepiej chroniona. Nigdy nie wiadomo kiedy nie zauważysz jakiegoś grubego pnia lub wjedzie na Ciebie samochód. Oczywiście nie musisz mieć takiego pecha (to nie reguła) ale jak to mówi powszechnie znane powiedzenie „przezorny zawsze ubezpieczony”. A jak chronisz wrażliwe punkty ciała to możesz być spokojny. Bo tu przecież chodzi o Twoje zdrowie, a nawet życie.
[…] z przerzutką tylną, wolnobiegiem / kasetą oraz łańcuchem stworzyła w pełni funkcjonalny, doskonale przystosowany do współczesnych […]
[…] vintage, który jednocześnie sprawdzi się jako odważne okulary rowerowe; jednocześnie produkt Shimano bardzo trudno zarysować i złamać (ponownie uznany…
[…] i zmontował je z starszym typem piasty, pozostaje przy wolnobiegu aż do najbliższej wymiany kompletnych kół. Inna droga to…